Üç Ülkenin Birleştiği Yer: Basel

Yazıya başlıkta da belirtiğim gibi Basel’in coğrafi konumuyla başlayacağım. İçinden meşhur Ren Nehri’nin geçtiği Basel için İsviçre, Almanya ve Fransa sınırında bulunan bir sınır şehri diyebiliriz.  Zürih ve Cenevre’den sonra İsviçre’nin en büyük üçüncü şehri olan Basel sanayi şehri olarak biliniyor. İsviçre’nin yaşam standartları, kişi başına düşen milli gelir durumu, teknoloji ve eğitimdeki gelişimi düşünüldüğünde pahalı bir şehir olması bizleri hiç şaşırtmıyor. Fakat pahalı diyip geçmiyorum, bu kısmı biraz daha ayrıntılı anlatmak istiyorum. Öncelikle para birimine değinecek olursam 1 İsviçre Frangı (CHF), 3.58 TL (Ağuston 2017). Yani hemen hemen Euro’ya eşdeğer bir para birimi var. Zaten orada Euro ile alışveriş yapmaya kalktığınızda Euro’nuz, İsviçre Frangı ile neredeyse eşdeğer oluyor. Euro olarak verdiğiniz paranın üstünü İsviçre Frangı olarak alıyorsunuz. Buna Mc Donalds, Burger King, Starbucks vb. yerler de dahil. Önerim paranızı CHF’e çevirip alışverişlerinizi yapmak yönünde. Ciddi tasarruf edebilirsiniz. Pahalı bir şehir olduğunu biraz daha açacağım. Avrupa’nın hemen hemen her yerinde Mc Donals’da 5 ile 7 € arası menü yiyebiliyorken Basel’de en ucuz menü 10 €’dan başlıyor. Hatırladığım kadarıyla o da çocuk menüsü. Magnetleri 3-4 €’a alabiliyorken Basel’de 8 € gibi bir ücret ödemelisiniz. Yeterince değindiğimi düşünüyor, şehrin mimari ve doğal güzelliklerine geçiyorum.

Basel’e Lyon’dan Flixbus ile gelerek sabaha karşı 5’te indim. O saatte pek yapacak birşey olmadığından ve çok yorgun olduğumdan hemen gara giderek bir bankta 2 saate yakın kestirdim. Sabahın ilk ışıklarıyla da otelime geçerek giriş işlemlerimi yaptırdım.

–Basel tren istasyonu yanındaki Flixbus durağı

Gezilecek Yerler

Münster Katedrali/Basler Münster

16. yüzyıla kadar şehirde bulunan tek katedral özelliği taşıyan Münster katedrali şehrin sembolü aynı zamanda. Ben çıkmasam da katedralin kulesine çıkma imkanımız varmış. Kulesinden şehrin tamamını gözlemleyebildiğiniz söyleniyor. Oldukça kalabalık bir döneme denk geldiğim için ne yazık ki bu fırsatı yakalayamadım. Şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında.

Sanat Müzesi/Kunstmuseum

Şehir merkezinde bulunan müze üç binadan oluşmakta. Buradan Avrupa’dan birçok sanatçının sanat eserlerilerini görmek mümkün. Sanatseverlerin kesinlikle ziyaret etmesi gereken bir müze.

Kızıl Belediye Binası & Mark Meydanı/Rathaus & Markplatz

Şehir meydanı Markplatz’da yer alan belediye binasının 500 yıllık bir tarihi bulunmaktadır. Tramvaylar ile kolayca bu meydana gelebilirsiniz. Ayrıca şehir pazarı da bu meydanda kurulmaktadır.

Barfüsser Meydanı/Barfüsserplatz

Şehrin merkez noktalarından birisi diyebileceğimiz Barfüsser Meydanı şehirdeki tramvay hatlarının hemen hemen hepsinin kesiştiği bir nokta. Oldukça merkezi bir konuma sahip bu yerde inip şehir turunuza başlayabilirsiniz. Tramvay aktarmalarınızı da buradan yapmanız mümkün. Meydanda bir çok mağaza, restoran ve kafe bulabilirsiniz.

Wettstein Köprüsü/Wettsteinbrücke

Şehrin iki büyük köprüsünden biri (diğeri:Mittlere Brücke). Yayaya ve taşıta açık olan bu köprü Ren Nehrini gözlemleyebileceğiniz harika bir noktada. Köprünün ayaklarından nehre doğru iniş yapabilirsiniz. Oldukça güzel bir manzaraya sahip bu yerde yürüyüş yapabilir, birşeyler atıştırabilir ve manzaraya karşı dinlenebilirsiniz. Nehirde yaz mevsimi süresince yüzen insanlar görmek mümkün. Nehrin akıntısıyla birlikte nehirde yüzmek burada oldukça fazla yapılan bir aktivite. Gezinize mutlaka eklemeniz gereken bir durak diyebilirim. 1-2 saatte olsa burada zaman geçirmelisiniz.

Spalen Şehir Kapısı/Spalentor

Şehrin eski kapısıdır. 1400’lü yıllarda girişlerin yapıldığı ana kapı olarak tarihe geçmiştir. Şehrin sembollerinden olup tramvaylar aracılığyla buraya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Şehir Kütüphanesi/Stadtbibliothek

Şehir merkezi içerisinde bulunan şehir kütüphanesine şehir turu esnasında uğramak isteyebilirsiniz. Önündeki kafelerde oturup soluklanıp birşeyler içerken ücretsiz kablosuz internet hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Çeşmeler

Şehirde birçok noktada çeşme bulabilirsiniz. En güzel hizmetlerden biri diyebilirim.

Konaklama:

Basel konaklama bakımında çok seçeneğe sahip bir yer. Ben orada bulunduğum iki gün içerisinde Basel Backpack adlı otelde kaldım ve kesinlikle önerebilirim. Otele vereceğim linkten ulaşabilir, rezervasyon yaptırabilirsiniz: Link!  Otele gidip giriş yaptığımda Basel’de bulunduğum iki gün içerisinde geçerli olan, tüm şehiriçi toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmamı sağlayacak bilet verildi. Bundan daha önce haberim yoktu ve pahalı bir şehir olduğu düşünüldüğünde ilaç gibi geldi açıkçası.

Pahalı bir şehir olması dezavantajına rağmen mimari ve doğal güzelliğiyle görülmesi gerekenler listesine eklenmesi gerektiğini düşünüyorum.  Temmuz-Ağustos aylarında rotanıza dahil edilebilir. 2-3 gün bir süre ayırmanız yeterli olacaktır. Basel’e yakın olup Fransa sınırları içerisinde bulunan Colmar için çok güzel bir kasaba olduğu söyleniyor. Gitmeyi çok istedim ama ne yazık ki rotama dahil edemediğim bu şirin kasabaya umarım başka bir zaman gidebilirim. Sizin için de çok güzel bir alternatif olabilir diye yazma gereği duydum. Basel’den St. Louis istasyonundan bu kasabaya 10-15€ arasında tren bileti bulabilirsiniz. 45 dakika-1 saat arası sürede Colmar’da olabilirsiniz.

Böylece Basel gezimi burada tamamlamış oluyorum. Buradan yine Flixbus aracılığıyla Hamburg için yola koyulmuştum. En kısa süre de Hamburg yazımı da yayınlamayı düşünüyüyorum. Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle, sağlıcakla kalın…

RelatedPost

Paylaş...

1592total visits,5visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

InstagramYoutubeLinkedIn
www.000webhost.com