Hayaller ve Hayatlar: DİVİNES

  • Fransa
  • 2016
  • Dram
  • 106 Dakika
  • Uda Benyamina

“Hayaller ve Hayatlar” bu filmi en iyi tanımlayacak başlık olduğunu düşünüyorum. Filmde istemedikleri bir hayatı yaşayan ve bundan kurtulmak için hayaller kurup bunların peşine düşen iki gencin hikayesi üzerinde duruluyor. Bir tarafta Fransa Paris’den 1 saat uzaklıkta bir bölgede annesiyle gecekondu hayatı yaşayan Dounia (Oulaya Amamra), diğer tarafta yine aynı yerde yaşayan ve Müslüman bir ailenin kızı olan Maimouna (Deborah Lukumuena). Filmin ilk dakikasından itibaren bu ikili arasındaki kuvvetli bağın izlerini göreceksiniz, Oulaya Amamra’nın (Dounia) harika oyunculuğuna şahit olacaksınız. Filmi beğenmiş biri olarak söylememe rağmen filme vereceğiniz not sizin takdirinize kalmış. Fakat gerçekten harika bir oyunculuk izleyeceğinizden emin olabilirsiniz. Birbirinden farklı duygular içerisinde çekilen sahnelerin her birindeki Amamra oyunculuğu sizi sürekli filmin içinde tutmayı başarıyor. Dolayısıyla bu iyi oyunculuk Dounia’nın yaşamış olduğu duyguların izleyiciye rahatlıkla geçmesine neden oluyor. Filmin içeriğine geçmeden önce Divines’ın Cannes Film Festivali’nde Caméra d’Or ödülünü kazandığını belirtmem gerekiyor.

Dounia yaşadığı hayatın kötü koşullarından memnun değildir. Başta okul hayatı olmak üzere bir çok şeyi yolunda gitmiyordur. Bundan kurtulabilmek için de bir an önce para kazanması gerektiğini düşünmektedir. Böylece parayı kolay yoldan kazanmanın yollarını aramaktadır. Bulunduğu çevrede uyuşturucu alışverişine tanıklık ettiğinde Maimouna ile bu işe girebileceğini düşünerek bunun yollarını arar ve sonunda bulur. Bölgedeki uyuşturucu satışının başında olan kişi Rebecca ile tanışır. Ondan kendileri için iş vermesini isteyerek küçük işlerle bu işe girişir. Ve tabii ki çete lideri Rebecca, Dounia’daki bu potansiyeli görmesiyle ondan daha büyük işlere girişmesini isteyecektir.  Dounia ne kadar hırslı ve dirençli olursa olsun bazı istemediği olayların içerisinde kendisini bulacaktır. Bu süre içerisinde Dounia ailesine maddi olarak destek vermekte ve kendisinden daha zayıf olduğunu düşündüğü annesine sahip çıkmaya çalışmaktadır. Kısacası hayata erken atılan Dounia ve dostu Maimouna, hayallerine kavuşmak için bu yolda pis işlere ellerini bulaştırmışlardır ve artık dönüşü yoktur.

Genel senaryo itibariyle daha önce başka filmlerde karşılaşmış olabileceğiniz bir kurgu sizleri bekliyor. Sahne çekimleri ve doğallığı açısından Cidade de Deus (City of God / Tanrı Kent) filmiyle de oldukça benzediğini söyleyebilirim. Son yıllarda izlediğim en iyi bağımsız yapımlardan biri olan Divines özellikle başta belirttiğim gibi oyunculuğu ve doğallığıyla dikkat çekiyor. Aynı zamanda çarpıcı bir sonla öğüt niteliği taşıyabilecek bir yapım olmuş. Kısacası Dounia’ya ve onun Maimouna ile olan dostluğuna hayran kalacağınız etkileyici bir sona sahip bir yapım sizleri bekliyor. İzlemenizi kesinlikle önerir, şimdiden iyi seyirler dilerim. Filmi izledikten sonra yazının altına düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

Fragman:

 

RelatedPost

Paylaş...

1425total visits,12visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

InstagramYoutubeLinkedIn
www.000webhost.com