Deli Dolu: Lady Bird

  • Amerika
  • 2017
  • Dram, Komedi
  •  Dakika
  • Uda Greta Gerwig

Gelelim yılın en iddialı yapımlarından biri olan Lady Bird’e… 2016, 88. Oscar Akademi Ödülleri’nde adını sıkça duyduğumuz ve Brooklyn filmiyle en iyi kadın oyuncu dalında adaylığı bulunan Saoirse Ronan, Lady Bird ile de 90. Oscar ödülleri için en iyi kadın oyuncu dalında adaylığı kapmış durumda. Sinemada izlemeyi düşünenler Türkiye vizyon tarihi 18 Mayıs 2018’i beklemek zorundalar. Lady Bird tek karakter odaklı bir profil çiziyor ve Saoirse Ronan namıdiğer “Lady Bird” biraz asi, biraz tembel, geleceği için meraklı kısacası deli dolu bir karakteri canlandırıyor.

Film, Sacramento’da doğup burada büyüyen genç bir kızın (Lady Bird) aile, sosyal ve eğitim hayatı içerisindeki sorunlarla başa çıkmaya çalışırken karşılaştığı zorlukları dramatik ve komik yönleriyle ele alarak izleyiciye keyifli bir 94 dakika sunuyor. Kendisine Lady Bird lakabını takan Christine McPherson ailesinin ekonomik sıkıntıları yüzünden katolik bir kız lisesinde okumaktadır. Bu durumda memnun olmayan Lady Bird derslerinde de başarılı değildir. Çevresiyle uyumsuz ve asi bir kız olmasından dolayı başta annesi olmak üzere kardeşiyle de anlaşamayan Lady Bird sosyal çevresiyle de sorunları vardır. Zaten doğup büyüdüğü Sacramento kenti onun için bir sıkıntı kaynağıdır. Dolayısıyla bu üniversiteye geçiş sürecinde bu kentten uzaklaşıp çevresinin istediği kişi olmaktan çok, kendi istediği hayatı yaşamayı hedeflemektedir. Başına buyruk bir karakter profili çizen Lady Bird yaptığı doğruları ve yanlışlarıyla kendini keşfetmektedir. Filmin asıl vurguladığı noktada burasıdır.

Filmin senaryo açısından çok özgün olduğunu söylemek zor olsa da işlenen konu, Saoirse Ronan’ın oyunculuğu, Greta Gerwig’in yönetmenliği ile ayrı bir hava kazanıyor. Böyle bir filmin konu olarak kendisiyle kıyaslanabilecek diğer filmlerden ayrılarak, nasıl bu denli ön plana çıktığının cevabının da bu olduğunu düşünüyorum. Film çok farklı ve hızlı duygu geçişleri barındırmasına rağmen Saoirse Ronan, rolün içinde bunları izleyicilere en iyi şekilde yansıtması Oscar için benim açımdan onu bir adım öne çıkarıyor. Kariyerinin başlarında olduğunu düşünürsek çok daha iyi projelerde kendisini daha çok göreceğimizi umuyorum.

Kısacası deli dolu Lady Bird üniversite için hazırlanmaktadır. Ve bu süreç içerisinde asıl olarak kendisini keşfetmektedir. Lady Bird bir gençlik filmi gibi ön plana çıkarken keyifle izleyebileceğiniz film önerilerim arasında kendine yer buluyor. Sıkılmadan izleyeceğinizi düşündüğüm film için 3-4 sahnede Lady Bird’in tepkilerine sizin de güleceğinizi düşünüyorum. Oscar adayları açıklanmadan önce film için adaylık alacağı düşünülüyordu. Şahsi görüşüm; filmin Oscar almak için yeterli olmadığı yönünde olsa da kesinlikle Saoirse Ronan için filmi izlemeniz gerektiği yönünde. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler diliyorum. İzlemiş olanlar için de yorum kısımda görüşlerinizi bekliyorum.

RelatedPost

Paylaş...

3312total visits,14visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

InstagramYoutubeLinkedIn
www.000webhost.com